Události

Rychlý kontakt
Rychlý kontakt
na Vašeho specialistu
na ČOV a ÚV
+420 381 203 211
+420 737 240 800
Obchodní kanceláře

Články
Jak vyřešit zápach z kanalizačních šachet

28.4.2017

Zápach z domácí čistírny odpadních vod není rozhodně příjemná záležitost a rozhodně ne ojedinělá. Typický zápach se objeví zejména při náhlé změně počasí nebo při vyšších teplotách. Čím starší je stavba a její odpadní potrubí, tím je boj se zápachem komplikovanější.

Následující článek vám poradí, jak takovému zápachu předcházet a jak jej odstranit.

Řádné odvětrání

Zápach v čistírně vzniká primárně v usazovací nádrži a je spojený s fungováním biologických procesů. Zápach by měl být odváděn samostatným odvětráním, popř. kanalizačními trubkami až nad střechu domu. Pokud kanalizační potrubí není na střeše správně odvětráno, začne postupně docházet k pronikání pachu do místností.

V některých případech mohou dokonce chybět i přivzdušňovací ventily. Na základě toho dojde při splachování k podtlaku potrubí, který může nasát vodu z protizápachových uzávěrek odpadů. Pokud tato uzávěrka nemá dostatek vody nebo dokonce vyschne, zápach z potrubí bude dále proudit do bytu při každé změně atmosférického tlaku.

Pozor na poškozený pachotěsný uzávěr

Gumové těsnění poklopu nebo uzávěru usazovací nádrže po určité době ztrácí pružnost, což způsobuje unikání pachu do prostoru kolem čističky odpadních vod.

Sirné bakterie

Některé prací a čistící prostředky obsahují sloučeniny s obsahem síry, které slouží jako potrava sirným bakteriím. Tyto bakterie se rychle množí a produkují plyn sirovodík připomínající pach zkažených vajec. Tuto nepříjemnou situaci dokáže vyřešit přivolaný technik.

V každém případě neváhejte zavolat jednoho z našich odborníků, který pomůže váš problém vyřešit.