Události

Rychlý kontakt
Rychlý kontakt
na Vašeho specialistu
na ČOV a ÚV
+420 381 203 211
+420 737 240 800
Obchodní kanceláře

Články
Využití dešťové vody na zahradě i doma

21.6.2017

Jak chytře šetřit své úspory a zároveň i životní prostředí?

Úvodem je třeba podotknout, že každá domácnost vynakládá ročně nemalé náklady na spotřebu pitné vody, kterou používá pro různé účely. Tyto náklady lze značně zredukovat na základě chytrého využití dešťové vody všude tam, kde je to možné.

Využití dešťové vody NA ZAHRADĚ

Zahrádkáři, kutilové jistě využívají různé kádě a sudy umístěné pod okapem, kde sbírají dešťovou vodu. Tu pak následně používají pro zalévání rostlin, mytí auta, úklidu, atd. Systém pro akumulaci a využití dešťové vody funguje na stejné bázi, pouze je technicky dokonalejší a modernější.

Proč používat dešťovou vodu pro zálivku rostlin? Dešťová voda je měkká, což rostlinám prospívá mnohem více, než pitná voda z vodovodu díky tomu, že neobsahuje chlór a soli – ideálně pro zalévání rostlin, ale i zavlažování zahrady. Rozhodně ekonomicky šetrnější při mytí větších venkovních prostor
(např. dvůr, dlážděná cesta, auto, garáž) je použít právě dešťovou vodu, která splní stejný účel a je prakticky zadarmo.

Co potřebujete pro využití dešťové vody na zahradě?

Nádrž - malou čerpací jímku, která jímá dešťovou vodu s následným využitím pro závlahu – konstrukce zajišťuje vodotěsnost a odolnost proti spodním vodám. 

Využití dešťové vody V DOMÁCNOSTI

Proč zbytečně platit za placenou pitnou vodu, když se dá použít voda dešťová? Díky využití dešťové vody např. na splachování, praní, běžný úklid lze výrazně ušetřit. Jak je výše zmíněno, dešťová voda je měkká, s nízkým obsahem železa a manganu, díky čemuž nezanáší elektrické spotřebiče a potrubí jako ta chlorovaná (neusazuje se vodní kámen).

Co potřebujete pro využití dešťové vody v domácnosti?

Po instalaci nádrže - čerpací jímky - je třeba oddělit rozvod pitné vody od rozvodu dešťové vody a v případě nedostatku dešťové vody zajistit náhradu právě vodou pitnou. Do přívodu na vodu je třeba instalovat filtrační sítko, které zachytí hrubší nečistoty. Z hygienických důvodů není dobré skladovat dešťovou vodu v nádržích příliš dlouho.

Na co vše tedy lze ve stručnosti využít dešťovou vodu?

  • Zalévání rostlin (dešťová voda je měkká a prospívá rostlinám více než chlorovaná)
  • Mytí větších prostor – dvůr, chodník, auto, střecha, apod.
  • Doplňování do bazénu
  • Praní prádla
  • Splachování toalety
  • Úklid domácnosti – mytí oken, podlah, atd.