Události

Rychlý kontakt
Rychlý kontakt
na Vašeho specialistu
na ČOV a ÚV
+420 381 203 211
+420 737 240 800
Obchodní kanceláře
Články

Jak probíhá čištění odpadních vod

15.1.2018

Každý den dochází vinou lidské činnosti ke značnému znečištění vody. Naštěstí dnes existuje řada způsobů, jak opětovně získat její čistotu. Jednou z cest jsou i čističky odpadních vod. Zkráceně ČOV.

Čištění odpadních vod probíhá v několika fázích:

1) Odstranění hrubých nečistot z vody

Stoky přivedou odpadní vodu z domácností a jiných zdrojů do čističky. Jako první přichází na řadu větší nečistoty jako klacky, plechovky a podobně.

Ty naráží na síto, které je oddělí od vody. Speciální zdvihací mechanismus a pohyblivý pás poté hrubé nečistoty odvezou pryč k pozdějšímu odstranění.

2) Odstranění kamínků a olejových kapalin z vody

Systém trubek poté přivede vodu do nádrže.

Tady díky gravitaci drobné kamínky, které prošly prvním sítem, klesnou na dno. Zároveň sem systém flotace pouští bublinky, které tlačí na hladinu olejové kapaliny a tuky. Ty se „setřou“ z hladiny a poté odvedou pryč.

3) Čištění vody „vločkami“

Do vody se přidá tzv. koaguát. Tato látka poté na sebe navazuje další nečistoty. Tímto procesem vzniká sraženina, která se laicky nazývá „vločky“.

Díky gravitaci a rozdílné hustotě tyto vločky klesají ke dnu velké usazovací nádrže.  Během procesu čištění vody se postupně odstraňují.

Na hladině mezitím sací otvory odvádějí vodu do posledního procesu čištění vody:

4) Biologické čištění vody

Voda v této fázi přišla o většinu mechanických usazenin. Stále ale obsahuje fosfor, uhlíkové znečištění a jiné látky, které se mechanicky neodstraní. V tu chvíli přichází na řadu speciální bakterie.

Vše probíhá vnádržích, které jsou plné polystyrenových kuliček. Na ty se vážou speciální bakterie, které rozkládají a konzumují biologické nečistoty ve vodě. Díky tomu vznikne fekální kal s odumřelými bakteriemi a zbytky biologického odpadu. Ten se pomalu odsaje pro budoucí využití v zemědělství.

Výsledná voda poté přes žlaby opět odtéká do řeky, kde se vrací do přírodního koloběhu. V této fázi voda prochází i přísnou kontrolou, aby se zamezilo znečištění přírody.

* * *

Zaujal vás proces čištění odpadních vod a působíte v této oblasti? Pak neváhejte a ozvěte se nám. Pomůžeme vám vybrat systém čištění, který se bude hodit vašim potřebám.