Události

Rychlý kontakt
Rychlý kontakt
na Vašeho specialistu
na ČOV a ÚV
+420 381 203 211
+420 737 240 800
Obchodní kanceláře
Články

Jaké látky a chemikálie škodí domácí čističce odpadních vod?

15.1.2018

Řada majitelů rodinných domů a chalup řeší stejný problém:

„Co dělat s odpadní vodou, když se nemůžu napojit na veřejnou kanalizaci s obecní čističkou odpadních vod?“

Řešení je jednoduché – domovní čistírna odpadních vod. Získáte tím ekonomicky a ekologicky úspornou formu, jak zpracovat použitou vodu.

Naneštěstí existují vypouštěné chemické látky, které ve větším množství domácí čističku znehodnotí. Její funkčnost ovlivňuje činnost bakterií, které rozkládají nečistotu. Těm škodí hned několik látek. V článku vám poradíme, o které jde.

1) Biologicky nerozpustitelné a obtížně rozpustitelné látky

Patří sem například textil, plasty a kosti.

Samy o sobě čističce neškodí. Její činnost ale komplikují tím, že se zachycují v nátokovém koši a ucpávají ho. Tím snižují objem vody, který čistička pojme.

2) Dezinfekční prostředky a prací prášky

Sem zařídíme například Savo, Domestos a agresivní tablety do myček na nádobí.

V menším množství si s nimi domácí čistička odpadních vod poradí. Ve vyšší míře dochází ke zpomalení činnosti aktivovaného kalu, který uvnitř čističky pomáhá při čištění odpadní vody.

Zátěž rozložená na delší čas ničemu nevadí. Situaci komplikuje jen jednorázové využití výše uvedených prostředků, které přesáhne limit 0,1 litrů na den.

3) Velké množství tuků a olejů

V běžné domácnosti obvykle nehrozí, aby míra spotřebovaných olejů a tuků ohrozila činnost domácí čističky.

Pokud ale existuje riziko vyššího výdeje (například u penzionů a restaurací), vyplatí se k čističce přikoupit lapák tuku. Zajistí správný chod čističky i při vysokém zatížení výše zmíněných látek.

4) Silné kyseliny a louhy

Malému množství se nevyhnete, protože je obsahuje řada přípravků v drogerii. Funkci čističky toto zanedbatelné množství neohrozí.

Při vyšším zatížení ale hrozí, že nashromážděné kyseliny změní pH odpadní vody a tím naruší funkci čistících bakterií.

 

* * *

Řešíte-li otázku odpadních vod i vy, neváhejte a kontaktujte nás. Pomůžeme vám s výběrem domácí čističky odpadních vod pro vaše potřeby. Navíc vám doporučíme i další typy, jak s ní zacházet, abyste prodloužili její životnost.