Události

Rychlý kontakt
Rychlý kontakt
na Vašeho specialistu
na ČOV a ÚV
+420 381 203 211
+420 737 240 800
Obchodní kanceláře
Články

Výhody a nevýhody čov

26.3.2018

Pokud přemýšlíte nad pořízením čističky odpadních vod, je dobré zvážit veškerá pro a proti, která instalace ČOV s sebou nese. Berte v potaz, že se jedná o záležitost na celý život, a proto je třeba vybírat pečlivě a co nejvíce se informovat o jednotlivých skutečnostech. V tomto článku si shrneme nejvýznamnější charakteristiku, která Vám může rozhodnutí velice zjednodušit.

Výhody ČOV

Kde všude můžeme využít domovní čističku odpadních vod? V oblastech, kde není zavedená kanalizace, u rodinných domů, penzionů a další menších objektů. Účinností jsou právě čistírny odpadních vod na mnohem lepší úrovni než známé jímky nebo septiky. Stejně tak se vyjímají po nákladové stránce.

V přehledu technické výhody pro výstavbu ČOV:

  • Materiál pro výrobu – kvalitní prvoplast (žádné recyklované materiály)
  • Není třeba dodatečně zateplovat na zimu
  • Není třeba žádná nákladná stavební příprava
  • ČOV lze umístit do terénu – zapuštěně, polozapuštěně nebo nad úroveň terénu
  • Lze použít pro rodinné domy, domácnosti, malé provozovny, chaty, rekreační objekty
  • Máte septik, žumpu nebo jímku? Nezoufejte, technologii ČOV lze osadit do stávajících zařízení.
  • Bydlíte na okraji národního parku či krasového území? I tak se dá ČOV instalovat.

Jednou z výhod  ČOV je jistě její vysoká účinnost, bez jakéhokoliv následného dočišťování. Zároveň tyto čističky mají nízkou produkci zbytkového fekálního kalu a díky biologickému čištění je možné tento kal dále použít ke kompostování. Tím odpadají náklady na jeho likvidaci. Samou podstatou čističky odpadních vod je to, že vodu lze následně znovu použít. Jelikož se ve vyčištěné vodě nacházejí zbytkové bakterie z procesu čištění, lze jí použít jen jako vodu užitkovou. Tou pak můžete zalévat zahradu, nebo jí znovu využít v domě. Tak můžete ušetřit na stočném i vodném, avšak budou nezbytné stavební úpravy Vašeho domu.. Pokud bude čistírna správně provozována, pak se nestane  že byste někdy cítili nepříjemný zápach.

Nevýhody ČOV

 

Samozřejmě jako u všeho, nic není tak dokonalé, jak se zdá. Pokud uvažujete o koupi ČOV, tak byste měli mít na paměti, že jsou zde i jisté nevýhody. Určitě je nutné dbát na to, jaké mycí prostředky v domácnosti používáte. Jelikož se jedná o čištění pomocí bakterií, tak nedoporučujeme používat prostředky, které nejsou ekologické a dobře se nerozkládají. Stejně tak potřebují tyto bakterie pravidelný přísun živin, proto doporučujeme instalaci ČOV v oblastech, které jsou trvale obydlené. Více informací o bezproblémovém chodu ČOV zde. Pro pravidelné nevyužívané objekty (chaty, chalupy) je potřeba pořídit speciální čističku, navrženou pro přerušovaný provoz. Při instalaci je dobré dbát na tepelnou izolaci poklopu a mikroorganismy tak ochránil proti chladu. Jednou z nevýhod může být také potřeba pravidelné údržby a stejně tak nutnost během prvních několika týdnů od instalace ČOV doladit, aby byl její výkon efektivnější. Stejně tak jednotlivé legislativní kroky pro povolení ČOV jsou složité, ale rozhodně přinesou ovoce a ušetří nemalé peníze.

 

Pořízení čističky odpadních vod má svá úskalí, ale i nesporné výhody oproti jímkám či septikům a žumpám. Je dobré předem rozmyslet, zdali je daný systém pro Vás vhodný a tomu přizpůsobit své rozhodnutí. Pokud si stále nebudete jistí, neváhejte kontaktovat odborníky v dané oblasti. Projdou s Vámi jak základní charakteristiku, tak konstrukce přímo pro Váš objekt včetně doporučení jednotlivých legislativních kroků, které je nutné při stavbě čističky zajistit.